Zdecydowanie najwyższe wśród zwierząt w naszym Marloth Parku:) Tak, podchodzą pod domy. Musi być ku temu spełniony jeden warunek, czyli SPOKÓJ.
Na filmie powyżej MŁODY ŻYRAF…skubie sobie listki…Z reguły z młodymi osobnikami to jest tak, że są ciekawskie.
Pod pretekstem znalezienia drzewka idealnego, postanowił podejść bliżej. Generalnie z racji rozmiaru żyrafy lubią przestrzeń. Podchodzą jeżeli mają spokój. Dość łatwo je spłoszyć. Mama była z resztą stada, sprawdziła czy jest porządek u tych ludzi i można im młodego powierzyć, a potem zniknęła w krzakach(zapewne obserwuje co się dzieje).Cóż nauka nie poszła w las…nowe pokolenie prowadzi obserwacje zza korony drzew…(być może chciał się czegoś dowiedzieć o zachowaniach ludzi…Zebry jak to zebry są zawsze w pobliżu. No i guźce…Mają w sobie to coś, że non stop koncentrujesz na nich uwagę…Tak nazwaliśmy guźca Krzyś, gdyż to imię do niego akurat pasowało…🤣
Zwierzęta lubią wiedzieć co się wokół nich dzieje. Zresztą jest to dość oczywiste, biorąc pod uwagę, że muszą przetrwać w buszu. Na filmach wygląda to niczym sielanka. W rzeczywistości afrykański busz niesie za sobą całą masę niebezpieczeństw.
Jeszcze jakieś 30 lat temu były u nas swobodnie chodzące słonie. Niestety nieumiejętność zachowywania się ludzi w towarzystwie zwierząt, spowodowała, że słonie pozostały za płotem na terenie Parku Krugera. Oczywiście nie zmienia to faktu, że w towarzystwie pozostałych również należy poruszać się z poszanowaniem ich prywatności(tak prywatności…nikt nie lubi jak mu się przeszkadza, zaskakuje czymś…itd), szacunkiem i zwykłym zdrowym rozsądkiem, aby nie robić krzywdy zarówno im jak i sobie samemu.
Zwierzęta chodzą tu swobodnie. Spacerują po drogach kiedy chcą i jak chcą, dlatego zwyczajnie prowadząc samochód należy brać to pod uwagę.
To one były tu pierwsze i to my ludzie mamy się do nich dostosować i uważać. Ograniczenia prędkości nie zostały więc wyssane z palca i mają pełne uzasadnienie. Gdyby ktoś się zastanawiał, gdzie uczyliśmy się relacji ze zwierzętami, to powiem, że m.in. na Alasce na „wyspie niedźwiedzi”. Tam właśnie strażniczki wyspy uzmysłowiły nam jak to działa w przypadku np. zachodzenia zwierząt od tyłu, zaskakiwania ich itp. Nikt z nas tego nie lubi, one również. Dla zainteresowanych pisaliśmy o tym posty: http://bit.ly/3oDGmdn http://bit.ly/2LJFhBY http://bit.ly/39vFLnQ , wyjaśniając m.in. oportunizm zwierzęcy.
Wróćmy jednak do żyraf…paradoksalnie bez względu na szerokość geograficzną, zwierzęta zachowują się dość podobnie…i tu trochę prowokacyjnie napiszę, że zgodnie z pewną logiką…Cóż nie tylko ludzie potrafią się zachować…
Aby zobaczyć kilka naszych materiałów filmowych z żyrafami pod domem kliknij linki poniżej💚:
Żyrafy na podjeździe https://bit.ly/2Zzf6mG
Drzewo mi się rusza https://bit.ly/3giCj2a
Zainteresowanych historią Marloth Parku zapraszam na naszą stronę: https://zyciejakwafryce.pl/afryka/ W zakładce JAK POWSTAŁ NASZ MARLOTH? znajdziecie kilka faktów historycznych i ciekawostek na temat miejsca.