📍Węże się nas boją i dlatego w kontakcie są takie nastroszone.
Chcą sprawiać wrażenie groźnych przez rozłożenie kaptura, syczenie, uderzanie. Niektóre węże, takie jak kobry przylądkowe (Cape cobras) i Rinkhale, w przypadku zagrożenia wykonują pozorowaną szarżę.
📍NIE są głuche.
Nie mają otworów na uszy, nie słyszą dobrze dźwięków unoszących się w powietrzu. Mają ucho wewnętrzne i mogą wychwytywać i przenosić niektóre wibracje z kości żuchwy na ucho wewnętrzne. Jeśli będziesz krzyczeć na węża, nie zareaguje, ale jeśli potknąłeś się lub wydałeś dźwięki wyzwalające wibracje, może uciec.
📍Węże NIE są ślepe.
Widzenie opiera się jednak na ruchu. Gdy tylko ofiara zatrzyma się, wąż może mieć trudności z dostrzeżeniem jej. Mają inne cechy, takie jak doskonałe poczucie smaku i węchu, które pomaga im tropić jedzenie lub unikać drapieżników. Niektóre węże żyjące pod ziemią, jak węże nitkowate (thread snakes) lub beaked blind snakes, mają łuskę zakrywającą oko, co znacznie ogranicza ich wzrok (zwykle pozwala im wyczuć światł.
📍Mają ❤️❗️
Ich anatomia jest bardzo podobna do anatomii innych zwierząt, a serce znajduje się w około jednej trzeciej długości ciała.
📍NIE są oślizgłe.
Pokryte są twardymi, suchymi łuskami, które chronią je podczas pełzania przez krzaki, skały i inne nierówne powierzchnie. Wiele gatunków ma błyszczące łuski, które mogą sprawiać wrażenie mokrych lub oślizgłych.
📍NIE marnują jadu.
Oszczędzają energię, bo potrzebują jej do wytworzenia jadu.Ta pochodzi z pożywienia. I tak w kółko. W efekcie kontrolują swoje gruczoły jadowe. Nie zużywają jadu bez przyczyny, bo to zmniejsza ich szanse na przetrwanie. Rozróżniamy ukąszenia obronne i żerujące. W przypadku ukąszeń obronnych gryzą i albo nie wstrzykują jadu albo niewielką ilość. Jad pełni drugorzędną funkcję w samoobronie.
📍Ukąszeń NIE należy ciąć i ssać jak na filmach❗️
Jad wstrzyknięty pod skórę szybko się przemieszcza przez tkankę, atakując komórki lub nerwy. Składa się z białek i enzymów nie można ich łatwo wyssać z tkanki. Dodatkowo po przecięciu skóry zwiększa się ryzyko infekcji, co może prowadzić do powikłań.
Zapraszamy po więcej na Dom w buszu