Remont rozpoczęliśmy w 2019r. W chwilę później przyszedł Covid i pokrzyżował nieco nasze plany.

Znaleźliśmy stary dom na pograniczu z Parkiem Krugera. Wewnątrz już nawet zamieszkały zwierzęta. Na piętrze pod parapetem jamkę zorganizował sobie waran…

Dom był mały. Jedna sypialnia z łazienką na dole i kuchnia. Na półpiętrze zamieszkał waran, bo dom stał opuszczony od dłuższego czasu.

Tu widać warana jak siedzi pod belką…

Zastanawialiśmy się czy lepszym rozwiązaniem nie będzie kupienie większej i zadbanej nieruchomości, ale powstał problem rozmiaru. Domy w RPA są ogromne. 5 sypialni to norma. Zadaliśmy sobie więc pytanie jak będziemy taki duży dom utrzymywać. Przecież ktoś musi go sprzątać, naprawiać, a nas nie będzie tu cały czas na miejscu. Na co dzień mieszkamy w Anglii.

To co musisz wiedzieć to fakt, że jak sam sobie o swoje nie zadbasz, to nikt za Ciebie tego nie zrobi…

Możesz oczywiście zapłacić firmie sprzątającej, co też zrobiliśmy w czasie gdy szalała pandemia. Firma przyszła i sprzątała tylko na środku. W efekcie w domu zamieszkały myszy i szczury. Zniszczyły już postawione przez nas pierwsze meble, poprzegryzały kable w sprzęcie AGD. Wszystko po 2 latach z Covid było do wyrzucenia.

Podjęliśmy wtedy decyzję, że najważniejsza jest lokalizacja, a nasza mała chata w sercu afrykańskiego buszu była w miejscu wyjątkowym. Z dala od drogi, widok rozpościerał się na płaszczyznę, po której każdego dnia przechadzają się żyrafy i stada antylop. Dom otaczały również piękne, stare drzewa maruli…

Zwierzęta lubią ten otwarty obszar przed domem. Lokalnie nazywamy to miejsce „Little Serengeti” Albo „Giraffe Plane”.

No tak ale dom trzeba było wyremontować, dobudować do niego tarasy. Czekał nas ogrom pracy. Tarasy są niezbędne, bo w gorącym klimacie jest to miejsce gdzie głównie spędzasz czas. Popularnym rozwiązaniem jest również posiadanie na nich zewnętrznej kuchni. Dodatkowo w buszu musisz liczyć się z tym, że dzikie zwierzęta będą próbowały do Twojego domu również wejść. I to zupełnie normalne, ponieważ na tym polega zwierzęcy OPORTUNIZM. Zawsze bedą dążyły aby w łatwiejszy sposób zdobyć pożywienie, oszczędzając przy tym jak najwięcej energii.

I może na filmie wyglądać to zabawnie, ale mangusty również potrafią być niebezpieczne. To drapieżniki i należy być przy nich ostrożnym. Zresztą w zwierzęcej naturze leży ciągłe przekraczanie granic, sprawdzanie jak daleko mogę się posunąć oraz oczywiście próby łatwiejszego zdobywania pożywienia.

Zaczęliśmy od początku. Czyli od wyremontowania starej części domu. Przygotowaliśmy pierwszą sypialnię, łazienkę i kuchnię tak aby móc na miejscu mieszkać i kontynuować pracę.

remont w naszym afrykańskim domu
Największym problemem był poziom zaniedbania, bo dom długo stał pozostawiony sam sobie. Nie widać tego na zdjęciu, ale musieliśmy zacząć od wyrzucenia wszystkiego i oczyszczenia przestrzeni. Tutaj akurat kuchnia i drabinowe schody na półpiętro.
remont w naszym afrykańskim domu
Tam sypialnia bez łazienki i mieszkający pod oknem waran. Był to drobny kłopot organizacyjny.

Rozpoczynając remont, a potem budowę tarasów i drugiej części mieszkaliśmy tak:

remont w naszym afrykańskim domu
To nasza kuchnio-warsztato-pralnio-suszarnia… W tym pomieszczeniu było początkowo wszystko. Całe nasze centrum życiowe.
remont w naszym afrykańskim domu
Grzesiek z budowlańcami omawiają budowę garażu. Był niezbędny jako jeden z pierwszych etapów. Nie mieliśmy gdzie trzymać narzędzi i materiałów budowlanych. Potrzebowaliśmy suchego pomieszczenia z dachem. Afrykańskie burze i ulewy potrafią dać w kość… Fajnie jest jak jesteś na urlopie i nawet cieszysz się jak pada, bo jest Ci chłodniej. Na co dzień w buszu jest jednak trudno i kapryśna pogoda zaczyna doskwierać.

Potem przyszedł Covid i część pracy zepsuł, a część opóźnił… Musisz wiedzieć, że to powiedzenie, że w Afryce wszystko odbywa się wolniej nie jest zabiegiem obraźliwym. Zrozum problem. Tutaj ludzie nie mają umiejętności jak tą pracę wykonywać. Nikomu nie zależy żeby ich nauczyć. Nie mają narzędzi. Liczy się ich siła fizyczna, bo wszystko co robią, robią własnymi rękami. Zaczynacie pracować wspólnie i jest to również proces edukacji dla nich. Musisz ich nauczyć jak wykonać daną czynność. Dlatego m.in. nasz remont tak długo trwał. Pracowaliśmy razem całymi dniami z ekipą. Do tego dochodzą jeszcze przerwy w dostawie prądu i proces również potrafią wydłużyć…

Potem w czasie pandemii zadomowiły się u nas myszy i szczury i… „zjadły” dosłownie sypialnię na piętrze. Musieliśmy zacząć od początku…

Nauczyło to nas kilku prawd buszowych… Po pierwsze wszystko należy trzymać szczelnie zamknięte w metalowych pojemnikach, skrzyniach. Kupiliśmy metalowe wojskowe skrzynie, które zostały przerobione np. na szafki kuchenne. Dzięki temu mamy w domu ciekawy wystrój wnętrz.

Plastikowe pojemniki na makaron czy mąkę nie wchodzą w grę, bo towarzystwo zwierzęce je wyczuje, znajdzie i zje…

Efekt końcowy wszystkich tych perypetii zachwyca. Zresztą opinie naszych gości na Airbnb również pokazują, że ludziom się podoba. Cieszy nas fakt, że zrobiliśmy coś fajnego. Remont długi i męczący, ale co tam… Dom uzupełniliśmy o wyposażenie, które umili pobyt u nas. Każdy z nas lubi wygodną wannę czy zmywarkę. Można spędzić urlop w otoczeniu dzikiej przyrody i z wygodami.

Tworzymy indywidualnie plany wyjazdów dla naszych gości.

Przyjęliśmy jedną zasadę, aby nasz ukochany dom służył gościom tak jak nam na co dzień. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o nas i domu w buszu na: www.zyciejakwafryce.pl

Znajdziesz nas również w mediach społecznościowych:

Kluczowym aspektem pobytu u nas w Rezerwacie przyrody jest edukacja. Tłumaczymy zachowania dzikich zwierząt zarówno na żywo gościom w trakcie pobytu i zdarza nam się coś napisać. Zapraszamy. Tak piszemy i mówimy również o tym co niebezpieczne np. o wężach albo lwach, bo one również stanowią część ekosystemu.

  • Węże i jaja
    📍Węże składają jaja i odchodzą. Nie opiekują się bombelkami… Większość węży w Rpa składa jaja i odchodzi… (bardzo rozsądnie…) Wyjątek stanowią pytony południowoafrykańskie (Southern African Pythons)  i Skaapsteker plamisty (Spotted Skaapsteker). Samice  pytona składają 30–60 (ale w wyjątkowych przypadkach ponad 100) jaj, które są mniej więcej wielkości piłki tenisowej. Samica pozostaje z jajami przez cały okres inkubacji, a młode osiągają długość 50–70… Czytaj więcej: Węże i jaja
  • Węże i ich rozwidlony język
    📍Węże używają języka do wychwytywania cząstek zapachowych w powietrzu.  Następnie język wraca do jamy ustnej by je smakować. W ten sposób wąż sprawdza, czy w okolicy znajduje się pożywienie, woda, zagrażający mu drapieżnik lub potencjalny partner. Gdy język jest rozwidlony, wąż może określić kierunek, z którego pochodzi cząsteczka zapachu, co pozwala mu wyśledzić zapach. 📍Węże NIE gonią ludzi❗️ O Czarnych… Czytaj więcej: Węże i ich rozwidlony język
  • Węże są jak pandy!
    📍Węże się nas boją i dlatego w kontakcie są takie nastroszone.  Chcą sprawiać wrażenie groźnych przez rozłożenie kaptura, syczenie, uderzanie. Niektóre węże, takie jak kobry przylądkowe (Cape cobras) i Rinkhale, w przypadku zagrożenia wykonują pozorowaną szarżę.  📍NIE są głuche. Nie mają otworów na uszy, nie słyszą dobrze dźwięków unoszących się w powietrzu. Mają ucho wewnętrzne i mogą wychwytywać i przenosić niektóre wibracje… Czytaj więcej: Węże są jak pandy!
  • Jak rozróżniać lwy?
    Lwy mają coś na wzór linii papilarnych na pysku. Każdy lew ma indywidualny wzór wąsów w górnym rzędzie, przypominający ludzki odcisk palca. Górny rząd [lewa i prawa strona] jest unikalny dla każdego lwa. Żaden lew nie ma takiego samego układu plam ani takiej samej liczby plam. W ten sposób identyfikuje się lwy, ponieważ nie mają one plam jak… Czytaj więcej: Jak rozróżniać lwy?
  • Język małp
    W ostatnim czasie naukowcy ponownie zbadali możliwości mowy małp człekokształtnych. Jako, że dzisiaj nie można prowadzić badań na szympansach w niewoli, wykorzystano stare nagrania sprzed wielu lat. Analizie poddano ścieżki dźwiękowe. Ze względu na ich człekokształtność i wysoką inteligencję nadano im status niemalże ludzki. Dziś nikt z szympansem nie będzie rozmawiać z szacunku. Pogodzeniem tego z potrzebą badania naukowego aparatu mowy… Czytaj więcej: Język małp